Primaria Florica
    Scoala Florica
    Centrul medical Florica
    Teren fotbal

Bun venit pe site-ul comunei Florica !

Comuna se află în sudul județului, în câmpia Bărăganul Călmățuiului și este străbătută de șoseaua județeană DJ203C, care o leagă către vest de Mihăilești (DN2) și spre est de Pogoanele (DN2C). Într-o lucrare a lui Lazăr Băciuiu, așezarea sa la limita între Bărăganul Călmățuiului și Câmpia Gherghiței se arată că cea din urmă „ocupă partea de vest a județului Buzău, spre județul Prahova, iar Câmpia Bărăganului de Mijloc ocupă interfluviul dintre Călmățui și Ialomița. Partea din dreapta Călmățuiului este ocupată de o fâșie lată de nisipuri de la Smeeni și Florica până la Pogoanele și Padina”.

Anunt – Consultare publica proiecte de hotarare

În conformitate cu prevederile Legii nr. 52/2003 privind consultarea publică si transparenta decizională s-a procedat la aducerea la cunostintă publică a urmatoarelor proiecte de hotărâre